W 2016 ROKU PŁACA MINIMALNA WYŻSZA O 100 ZŁOTYCH!

Płaca minimalna jest ustalana dla całego kraju. Oznacza kwotę minimalnego wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy. Ujednolicenie płacy minimalnej ma za zadanie wykluczenie zaniżania płac przez pracodawców. W ubiegłym roku kota minimalnego wynagrodzenia wynosiła 1750 złotych brutto. W 2016 roku wzrosła do 1850 złotych.

Jaką kwotę ?na rękę? otrzyma w 2016 roku pracownik wynagradzany płacą minimalną? Od kwoty brutto trzeba odliczyć składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, a także zaliczki na podatek dochodowy, co daje sumę 1355 złotych.

Uwaga! Istnieją przypadki, w których wynagrodzenie może być niższe niż płaca minimalna. Należy do nich pierwszy rok zatrudnienia pracownika (jednak wypłacane wynagrodzenie nie może być niższe niż 80% płacy minimalnej). Trzeba także pamiętać, że płaca minimalna nie dotyczy umów zleceń czy umów o dzieło. W tych przypadkach wysokość wynagrodzenia jest wynikiem ustaleń między stronami podpisującymi umowę.

O nas

Biuro Rachunkowe KZ specjalizuje się w usługach księgowych dla klieńtów z miast: Poznań, Szamotuły, Pniewy
Działamy na rynku od 2004 roku. Założyła je i prowadzi Kinga Zeidler, posiadająca świadectwo kwalifikacyjne Nr 5903/2004 wydane przez Ministra Finansów z dnia 10 maja 2004 roku. Właściciel biura posiada wykształcenie wyższe ekonomiczne o specjalności rachunkowość przedsiębiorstw uzyskane na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu.

Porady

Zastanawiają się Państwo lub podjęli już decyzję o założeniu własnej firmy? Nie wiedzą Państwo od czego zacząć? To nie jest łatwa decyzja dlatego poniżej postaramy się w kilku krokach opisać proces związany z założeniem działalności gospodarczej, oczywiście na każdym etapie tego procesu mogą Państwo skorzystać z naszych usług.

Rozliczenia roczne drogą elektroniczną

Biuro oferuje wypełnianie deklaracji rocznych bez konieczności fizycznego dostarczenia dokumentów.